cestovatelský blog dánským životem

První dojmy i pojmy

Zdravím vás milí cestovatelé,

dnešním dnem jsme se rozhodla vás jaksi obohatit o úplně první zážitky z Dánska.

Možná by bylo dobré vás trochu seznámit s místem, na kterém se nacházím. Usadila jsem se tedy ve svém (nejméně na dva roky) novém domově v centru kouzelného města Odense v jižní části země, na ostrově Fyn.

Přestože se město rozlohou rovná Ostravě, je kouzelně domácké. Umí být velkým městem, aniž by bylo obrovským městem. Univerzitní okolí a cihlové domky jen doplňují severský obrázek „anglického Oxfordu“. Stejně tak měnící se roční období z minuty na minutu. Dokonce i podivně oblečené dámy různého věku v over-size kabátech, místní zvláštní koupelnové choutky a předražený alkohol.

Abych to uvedla na pravou míru: Babí léto v Dánsku je nádherné. Není tady zima, která vás nutí po ránu natáhnout ponožky pletené babičkou, vzít si obrovský župan po dědovi a modlit se za znovu zapnutí topícího zařízení. Teplota se tu neustále pohybuje mezi 15-20 stupni, což je pro tvora – jako jsem já – nesnášejícího parna, naprosto ideální stav. Nevyváží to ovšem fakt, že deštník musíte mít neustále po ruce, stejně jako pláštěnku a nejlépe i závaží, které si v případě potřeby přivážete k noze, aby vás neodnesl místní vichr. Pokud „bikujete“, což je tady nejčastější aktivita využívána zcela prakticky – a ne pro zábavu – , musíte si holt dávat pozor na boční vítr. Což mě přivádí k důvodu, proč si místní  libují spíše v těžkých retro kolech.

Photo0194

Díky těmto jevům se zkrátka staly obrovské svetry a ještě naducanější kabáty místní módou. Dámy to doplňují svými světlými vlasy stáhnutými v nedbalém drdolu na temeni, velkými slunečními brýlemi a pohodlnými teniskami nějaké komerční značky. Dánská móda pro podzim 2015! Když se nad tím zamyslíte, dává to dokonalý smysl. Proč by se někdo obtěžoval veselými barvami, když počasí veselé příliš není. Vichr, bouřka, či vlhkost zničí účes posilněný i Shaumou, a nakonec i centrum města ženám neposkytuje příležitost pro slušivé lodičky se svými kočičími hlavami.

Po dvanáctihodinové cestě vozidlem do dánského království jsme s tatinou zastavili v předem zamluveném Bed&Breakfast hotýlku v malém přilehlém městečku Birkende. Šlo spíše o zrekonstruovaný statek, než nějaký resort, ale pokoj byl vyhovující a přívětivý. Stejně jako paní domácí se svým měkkým dánským přízvukem. Už v tu ránu jsme se podivili, proč tamní sprchu od koupelnové podlahy nic neodděluje. Pomysleli jsme si, že to byla asi nějaký konstrukční chyba. Jaké bylo poté mé překvapení, když jsem další týden bydlela v bytě místních a zjistila, že tyto sprchy jsou to úplnou samozřejmostí! Nechápejte mě špatně, není to nic smrtelného, ale já vám povím! Víte, jak je těžké si zvyknout na fakt, že se nemůžete ve sprše zajistit pořádnými skleněnými dvířkami, které udrží teplo? Nebo si dávat pozor, abyste nestáli na odtoku příliš dlouho, jelikož byste mohli zatopit celou koupelnu a následně i byt? Už jsem ale přišla na pozitivum této zvláštnosti. Chtějí si zkrátka ušetřit práci při vytírání podlahy! Stačí na chvíli zacpat odtok – nezapomenout se u místními oblíbené cyklistiky – a potom vodu jen setřít stěrkou, která mimochodem automaticky přináleží k pronajatému bytu. Jednoduše mi tato úchylka připomíná anglické „otravné“ kohoutky.

Photo0149

V neposlední řadě je tu alkohol. Jak jsem zmínila, mí mezinárodní spolužáci si stěžují na ceny. Jistě, Dánsko je drahé, ale to je fakt, který je všeobecné známý a s tím riskem jsme zde všichni přicestovali. Alkohol ovšem nikdo z našich krajů drahý neočekával. Kdo by je vinil? Pro Čecha, a možná i brata Slováka, je nepochopitelné, aby za půl litru čepovaného dánského „patoku“ – omlouvám se za ta silná slova  – zaplatil 100,- nebo dokonce 150,-Kč. Krom toho, Dánové si libují v extrémech. Zatímco koření zde nenajdete téměř nikdy balené v menším než 250 g množství, pivo se povětšinou prodává v plechovkách, v množství úplně stejném. Umíte si představit, co naši čeští kolegové prožívají za útlak? Člověk nemá ani právo vypít si jedno po škole u fotbalu! A tak si jich koupí víc, mrmlá při jeho pití a ještě dlouho po něm, a potom raději příjme nějaký místní alkohol, který se výrobcům příliš nezdařil. Ale když je krize….

Photo0211

Život v Dánsku je zkrátka jiný! Zábavný, klidný, divoký i rodinný. Pestrý! Příště vám políčím zase jiné zážitky. Pokochejte se pár pohledy na mé nekvalitní – zato autentické –  fotografie.

Přeji krásný den cestovatelé!

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat